Kaip gydyti panikos priepuolius
Panikos atakos – tai ilgą laiką slopinamų nemalonių emocijų, išgyvenimų ar traumų proveržis. Jos pasižymi eile nemalonių pojūčių kūne, tokių kaip oro trūkumas, galvos svaigimas, galūnių tirpimas, skausmas širdies plote, baimė numirti ir kontrolės praradimo jausmas. Panikos atakos dažniausiai susiformuoja per tam tikrą laiko tarpą, todėl ir jų gydymas reikalauja kantrybės ir pasiryžimo. Šiais laikais egzistuoja daugybė pagalbos ir savipagalbos metodų. Siekiant įveikti panikos sutrikimus, geriausia derinti psichologinę pagalbą su medikamentine bei vadovautis savipagalbos metodais. Apie visa tai šiame straipsnyje.
Toliau skaitydami rasite efektyvios pagalbos sau metodą panikos atakoms įveikti.
Kaip suvaldyti panikos atakas
Panikos priepuolių gydymas psichoterapija
Psichoterapija yra vienas iš pagalbinių psichologinių – panikos sutrikimo, nerimo ir panikos atakų gydymo būdų. Psichoterapija yra gydymo metodas paremtas pokalbiais arba tam tikrų metodų taikymų, kaipo kognityvine elgesio terapija. Tyrimais įrodyta, jog kognityvinė elgesio terapija duoda greitesnių rezultatų sprendžiant psichologines problemas, nei psichoterapija, paremta psichoanalize.
Panikos atakų gydymas meditacine hipnoze
Meditacinė hipnozė yra sparčiai populiarėjanti terapijos forma, kuri JAV jau užimą pirmąsias pozicijas psichologinų terapijų sąraše. Lietuvoje šio tipo terapija dažnai apipinama sovietinio požiūro stereotipais, tačiau JAV ji vertinama kaip efektyviausia psichologinės terapijos forma atnešanti greičiausių rezultatų. Tyrimais įrodyta, jog užtenka 6-ių sesijų siekiant pilnai įveikti fizines ir emocines problemas. Visgi, dažnai užtenka ir 2-3 sesijų, priklausomai nuo situacijos sudėtingumo. Daugiau apie hipnozės terapiją nerimui ir panikos atakoms šalinti, anglų kalba galite pasiskaityti čia: https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/does-hypnotherapy-work.
Meditacinės hipnozės sesijos metu žmogus išlieka pakankamai budrus, tačiau turi galimybę „pakeliauti“ po savo pasąmonę, kurioje ir slypi visi atsakymai. Sesijos metu išsiaiškinamos ir neutralizuojamos panikos atakų, panikos sutrikimo ir nerimo priežastys. Į gyvenimą grįžta pozityvumas, pasitikėjimas savimi ir laimė. Plačiau apie šią terapiją galite pasiskaityti paslaugų skiltyje: https://www.hamsahouse.lt/kuo-galiu-padeti/.
Kaip gydyti panikos atakas. Pagalba SAU ir PASITIKĖJIMAS.
Panikos atakas galima pasistengti įveikti ir savarankiškai, tačiau tai toli gražu ne visuomet pavyksta. Tai greičiau visgi gali pasiteisinti esant retoms ir lengvoms panikos atakoms arba kai jos kartojasi jau ne pirmąjį kartą. Visgi, jei jau ryžtatės pabandyti padėti sau įveikti panikos sutrikimą, esminis principas yra kontrolės grąžinimas į savo rankas. Norint tai įgyvendinti reikia atkreipti dėmesį į keletą principų, kuriuos įsisąmoninus, panikos kamuojamas žmogus pradeda kitaip žiūrėti į jį užklumpančias panikos atakas:
- Įsisąmoninkite, kad panikos atakų metu tikrai nemirsite ir neišprotėsite. PASITIKĖKITE gyvenimu. Plačiau apie pasitikėjimo temą: https://contribee.com/hamsahouse/post/31297; https://contribee.com/hamsahouse/post/31302.
- Panikos priepuoliai nesužeidžia fiziškai. Panikos atakos tik vargina jūsų nervinę sistemą, tačiau žalos kūnui ar jūsų organizmui jos nepadaro. Taip atsitinka nebent tas atvejais, kai priepuoliai lieka negydomi.
- Panikos ataka – tai jūsų vidinio sąmonės ir pasąmonės konflikto rezultatas.
- Esame patys atsakingi už tai kas vyksta su mumis, todėl tik nuo mūsų priklauso kiek tęsis panikos priepuoliai, kokie stiprūs jie bus, ir kaip greitai pasveiksime. Kuo greičiau pasistengsime įsigilinti į užslopintas emocijas ir konfliktus, tuo lengviau viskas išsispręs.
Dr. John’o Sarno metodas psichosomatiniams simptomams įveikti
Dar 1970-iais metais JAV reabilitacijos medicinos daktaras John Sarno pastebėjo, jog dauguma pas jį besilankančių pacientai su chroniškais skausmais kūne taip pat turi ir emocinių problemų. Vėliau, remdamasis tyrimais ir savo begaline praktika, jis chroniškus nugaros, kaklo ir galūnių skausmas apibūdino kaip TMS sindromą (Įtampos miozito arba įtampos mioneuralinį sindromą), įvesdamas šį terminą, kurį naudojame iki šių dienų. John’as Sarno rėmėsi Froido įžvalgomis apie pasąmonę ir visose savo išleistose knygose akcentavo ryšį tarp mūsų kūno ir minčių. Vaikystėje, ar vėliau gyvenime patirti sunkūs išgyvenimai, traumos ar nusivylimai blokuojami mūsų pasąmonėje ir ten ilgainiui kaupiasi ir virsta įniršiu. Kadangi, vadovaujantis Froidu, pasąmonė yra vaikas, ji stengiasi „vaikiškais“ būdais išvengti darbo su savimi ir savo problemomis. John Sarno teigė, jog visi kūno siunčiami nemalonūs pojūčiai, skausmai ir kiti negalavimai yra tik pasąmonės bandymas atitraukti žmogaus dėmesį nuo esmės, nuo gilinimosi į save ir savo problemas bei užslopintas emocijas. Pasąmonė „jaučia“, jog tai tiesiog bus per daug sunkus ir sudėtingas procesas, todėl sukelia mums panikos atakas ir chroniškus skausmus, tam, kad mes perdėtai besirūpindami kūnu ir bijodami dėl žalos sau, nebeturėtume laiko gilintis į pasąmonę. TAČIAU, būtent tai mums ir reikia padaryti! Kuo greičiau imtis spręsti savo emocinių problemų.
John Sarno patarimai kiekvienai dienai:
- rytais po 15 minučių ir vakarais 20 – 30 minučių skirti sau laiko suvokti savo tikrosioms emocijoms. Atsisėskite ramioje vietoje ir pasistengti suvokti kokios emocijos, įvykiai, žmonės ar mūsų savybės mums sukelia visus skausmus ir paniką mūsų kūne.
- Jis siūlo aprašyti viską kuo išsamiau ir skirti tam laiko. Kuo kiekvienas aspektas aprašomas išsamiau, tuo didesnė ir greitesnė nauda bus jums.
Asmeniškai šis metodas psichosomatiniams simptomams įveikti labai pagelbėjo kovojant su chroniškais kūno skausmais, kurie įsisavinus šį metodą išnyko per savaitę. Aš prie šio metodo dar pridėjau ir keletą savo idėjų, tuomet metodas išties veikia visu galingumu. Plačiau apie šį metodą dalinuosi su savo klientais.
Kai perprantame pasąmonės žaidimus, jai ilgiau nebereikia mūsų atakuoti ir nukreipinėti dėmesio nuo esminių dalykų. Kai suvokiame ko pasąmonės iš tikrųjų iš mūsų prašo, tuomet galime ramiau ir kokybiškiau gyventi. O paslaptis visuomet ta pati – atsisukti į save ir savęs paklausti. Dėl ko tai?
Meditacija panikos atakoms įveikti
Meditacija, kaip ir joga ar kiti jūsų mėgstami, nervinę sistemą raminantys užsiėmimai, gali būti puiki savipagalbos priemonė. Giluminis kvėpavimas, buvimas gamtoje, meditavimas – iš tikrųjų teigiamos priemonės grąžinančios mūsų sąmoningumą ir padedančios lengviau įveikti emocines problemas.
Ištikus panikos priepuoliui dažnai siūloma sutelkti dėmesį į savo kvėpavimą, į savo kūną, pradėti skaičiuoti, įvardyti aplink esančiu objektus ar pojūčius. Visa tai grąžina mūsų sąmoningumą, o tokiu būdu mes atgauname kontrolę. Užklupus panikos atakai labai padeda greitos vedamos meditacijos, kurios mums padeda sustabdyti ir greičiau įveikti panikos priepuolį bei sutrumpinti jo trukmę. Taip pat, rekomenduojama vedamų meditacijų klausytis ir jas atlikti bent kartą dienoje, jei net panikos ataka ir nepasireiškia. Meditacijos ramina nervinę sistemą ir mažina nerimą, jų metu pabūname su savimi ir turime laiko įsigilinti į save, savo kūną ir emocijas.
Homeopatiniai vaistai nuo panikos
Specialių homeopatinių preparatų panikos sutrikimui nėra, tačiau žolelių kompleksai veikia kaip natūralūs raminamieji. Panikos priepuoliams sušvelninti bei nervinei sistemai sustiprinti tinka valerijonas, raudonžiedė pasiflora, melisa, apynių spurgai ir teaninas.
Cheminiai vaistai panikos atakoms gydyti
Panikos sutrikimui suvaldyti naudojami receptiniai raminamieji vaistai, benzodiazepinai, kurie slopina nerimą ir paniką. Tačiau šie preparatai turi būti vartojami kuo trumpiau, kadangi nuo jų vystosi greita priklausomybė. Dažnai, panikos sutrikimui gydyti skiriami ir antidepresantai. Greito vartojimo raminamieji, t.y. centrinę nervų sistema slopinantys vaistai, dažnai tik pagalbinė priemonė skiriama tol, kol pajaučiamas antidepresantų poveikis. Pastarųjų poveikis pradedamas jausti po 1-3 savaičių. Gydymas vaistais tęsiamas pagal žmogaus poreikį, tačiau nėra amžinas, todėl patariama lankyti terapijas, padedančias susitvarkyti su nerimu ir išsiaiškinti jo priežastis.
Linkiu nugalėti nerimą, pajausti ramybę ir pilnatvę. 💙
As Galiu Tau Padėti – susisiek su manimi. 💙
Straipsnio autorė: Esu Asta Asteen – mentorė, kūno ir sielos terapeutė, hipnoterapeutė, transformacinių įrašų kūrėja, HAMSA HOUSE namų įkūrėja. Vedu konsultacijas žmonėms norintiems įveikti panikos atakas, nerimą, depresiją, įvairias baimes, fobijas, priklausomybes, kenčiantiems nuo kūniškų susirgimų ir sielos skausmo – nerandantiems savo kelio arba praradusiems save. Konsultacijų metu dirbame pagal mano suformuluotą “TRANSFORMACINĘ” greito pokyčio metodiką, kuri efektyviai padeda įveikti emocines problemas bei išsiugdyti naujas savybes laimingam ir pilnaverčiam gyvenimui. Stengiuosi žmonėms padėti į gyvenimą pažvelgti kitaip – visi esame apdovanoti ir esame nusipelnę gyventi tokį gyvenimą kokio trokštame. Kartu su konsultacijomis taikau hipnozę Kaune, kurios dėka emocinės problemos sprendžiamos sparčiai greičiau nei pasitelkus bet kurį kitą psichoterapijos metodą.